Stručné shrnutí historie dobrovolných hasičů ve Zlaté Olešnici

První zmínka svědčící o činnosti SDH ve Zlaté Olešnici je z roku 1915, kdy se tento sbor zúčastnil slavnostního průvodu obcí, jehož účelem bylo svěcení zvonu kostela Svaté Kateřiny. Nepochybně však takovéto sdružení svépomocného charakteru, které mělo za účel poskytovat pomoc při živelných pohromách, existovalo již v roce 1844, tj. v době, kdy Zlatá Olešnice respektive farnost Zlatá Olešnice fungovala jako středisko pro obce Křenov, Debrné, Babí, Bernartice a Libeč (viz. dobová mapa). Pro účely uskladnění dobových prostředků pro realizaci těchto záchranných prací byly v obci dvě požární zbrojnice dřevěné konstrukce s věžemi na sušení hadic. Jedna pro horní část obce se nacházela za budovou pana Regnera, druhá pro spodní část obce proti budově pana Matějíčka. Posledním velitelem hasičů do roku 1945 byl pan Emanuel Meyer, obchodník ve Zlaté Olešnici.

Po roce 1945, tj. po příchodu Čechů do Zlaté Olešnice, tito okamžitě navázali na činnost odsunutých Němců a založili sbor dobrovolných hasičů pod vedením prvního starosty obce a zároveň velitele hasičů pana Josefa Málka. Tato organizace byla po roce 1948 zařazena do národní fronty a přejmenována na Československý svaz požární ochrany, jejíž velitelem se po smrti pana Josefa Málka stal pan Leoš Číž. Zhruba v tomto časovém úseku došlo k demolici dvou zbrojnic a vybudování nové a sice v místě bývalé obecní váhy, kde stála později prodejna Jednoty. Činnost hasičů v roce 1948 je zaznamenána i v církevní kronice a to administrátorem panem Rudolfem Haluzou, kde popisuje likvidaci následků sněhové bouře, která obec odřízla na několik dnů od okolního světa.

V roce 1989 došlo opět ke změně názvu organizace a to na Sbor dobrovolných hasičů ve Zlaté Olešnici. V současné době je tento sbor rozdělen na výjezdovou jednotku pod řízením starosty obce a dobrovolný sbor, který vedle technické činnosti jako je pořádání hasičských soutěží se zabývá i kulturní činností v obci ve spolupráci s dalšími organizacemi jako jsou plesy, atd.

Dle soukromých historických pramenů zpracoval Jan Kolbe, současný starosta SDH

Ve Zlaté Olešnici dne 13.10.2010